Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı

Garibaşvili, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in çalışma ziyareti kapsamında Gürcistan'a gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Aliyev'in ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu belirten Garibaşvili, ikili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında bölgesel ve küresel konuları ele aldıklarını açıkladı.

Garibaşvili, Azerbaycan ve Gürcistan'ın stratejik ortaklar ve komşu ülkeler olarak birbirlerinin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini vurguladı. "Sayın Cumhurbaşkanı'na Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine olan desteğimizi bir kez daha teyit ettim ve Azerbaycan'ın, ülkemizin toprak bütünlüğü ve egemenliği konusundaki kararlılığını takdirle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Güney Kafkasya bölgesinde barışın sürdürülmesi için Ermenistan'ın Azerbaycan ile barış anlaşması imzalaması gerektiğini vurgulayan Garibaşvili, bu konuda umutlu olduklarını belirterek, "Ermenistan ile yakın zamanda bir barış anlaşması imzalanacağına dair umutlarımı ifade etmek isterim" dedi.

Bu anlaşmanın imzalanması halinde bölgede kalıcı istikrarın sağlanabileceğini belirten Garibaşvili, "Güney Kafkasya'da uzun vadeli barışın tesisine önemli bir katkı sağlayacağı konusunda hemfikiriz" dedi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında barışın sağlanmasına katkıda bulunmaya hazır olduklarını dile getiren Garibaşvili, "Tiflis olarak bu sürece her zaman katkı sağlamaya hazırız. Geleceğimizin barışçıl ve istikrarlı olmasını istiyoruz ve Güney Kafkasya'nın üç ülkesi olarak bölgenin sorunlarına ve kalkınmasına kendi başımızayız" şeklinde konuştu.

Garibaşvili, Azerbaycan'ın Gürcistan'ın en önemli ticaret ortaklarından biri olduğunu belirterek, bölgesel altyapı projelerinde işbirliğini sürdürdüklerini açıkladı.

Son olarak, Garibaşvili, "Tarihi ve stratejik öneme sahip ve şu anda başarıyla devam eden Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demir Yolu Projesi'nin birkaç ay içinde tamamlanacağını" duyurdu.