Yediot Ahronot gazetesine ait "Ynet" adlı internet sitesi, Gazze'deki İsrail saldırıları sırasında bir İsrail askerinin dost ateşi sonucu öldüğünün ortaya çıktığını bildirdi.

Biden, Ukrayna'ya "tarihi" önemde hava savunma sistemi sağlayacaklarını açıkladı Biden, Ukrayna'ya "tarihi" önemde hava savunma sistemi sağlayacaklarını açıkladı

Habere göre, son günlerde Gazze Şeridi'nde devam eden İsrail saldırıları sırasında, bir İsrail Hava Kuvvetleri helikopteri yanlışlıkla askerlerin bulunduğu bir eve saldırarak bir askerin ölümüne neden oldu. Olayın hangi bölgede yaşandığına dair bilgi verilmemekle birlikte, karadaki İsrail birlikleri, Filistinli direnişçilere karşı hava desteği için "Apaçi" helikopteriyle yardım talebinde bulunmuştu.

Habere göre, iki helikopter pilotu talebi yerine getirdi ancak yerden hatalı bir şekilde ateş açılması sonucunda askerlerin bulunduğu eve saldırdılar. Ölen askerin adı haberde açıklanmazken, İsrail ordusunun olayı soruşturduğu belirtildi.

İsrail ordusundaki benzer olayların daha önce de yaşandığı ifade edilirken, İsrail devlet televizyonu Gazze Şeridi'nde Filistinli direnişçilerle çatışmalara giren birçok askerin "dost ateşi" sonucu hayatını kaybettiğini belirtmişti. Gazze'ye yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana toplam 418 İsrail askeri öldü.

Gazze Sağlık Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısının 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i kadın olmak üzere 17 bin 177’ye yükseldiğini bildirmişti.