Troy Teknoloji Savunma Müdürü Sait Ersoy Bereketlioğlu, Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlenen saldırıya dair önemli bir açıklama yaptı. Bereketlioğlu, patlamanın şiddeti, sesi ve mühimmatın hastaneye gelme şekli göz önüne alındığında, saldırının JDAM donanımlı 2000 libre (910 kilogram) Mark 84 (MK-84) bombasına ait olabileceğini belirtti.

Troy Teknoloji Savunma Müdürü, harp başlıkları, mini-mikro roketler ve askeri sınıf yüksek infilaklı patlayıcı kimyasalların üretim teknikleri üzerinde çalışmalar yapan bir uzman olarak, Gazze'deki hastane saldırısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bereketlioğlu, patlamanın sesi ve şiddeti gibi unsurların, bu olayın bir roketten daha fazlası, yani JDAM donanımlı 2000 libre MK-84 bombasına işaret ettiğini savundu ve bu bombanın hassas güdümlü bir mühimmat haline getirilmesinin söz konusu olduğunu belirtti.

MK-84 bombasının yaklaşık 430 kilogram patlayıcı madde içerdiğine dikkat çeken Bereketlioğlu, bu tür mühimmatın hedefine uygun şekilde kullanılması durumunda büyük yıkım potansiyeline sahip olduğuna vurgu yaptı.

Ayrıca, bu tür mühimmatların farklı patlayıcı türleri ile doldurulabileceğini açıklayan Bereketlioğlu, MK-84 bombalarının içinde HMX gibi patlayıcı maddeler bulundurduğunda, binanın kolayca yıkılabileceğini ifade etti.

Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota

Bereketlioğlu ayrıca, bu tür bombaların etkinliğini artırmak için kullanılabilecek MK-84 bombası türlerinden birinin BLU-109 sığınak delici bomba olabileceği olasılığına işaret etti ve her iki bombanın İsrail ordusu envanterinde bulunduğunu belirtti.