Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Jasarevic, Gazze'deki sağlık sisteminin İsrail-Filistin çatışmaları nedeniyle büyük bir baskı altında olduğunu açıkladı. Gazze'deki hastanelerin yakıt eksikliği, malzeme sıkıntısı ve binlerce yaralı ve bakıma muhtaç hastanın bulunması nedeniyle zorlandığını ifade eden Jasarevic, buna rağmen sağlık çalışanlarının büyük bir profesyonellik ve cesaretle çalıştığını belirtti.

Jasarevic, Gazze için insani yardım malzemeleri ve yardım çalışanlarına güvenli erişim ile insani ateşkes çağrısında bulundu. Gazze'de bulaşıcı olmayan hastalıklarla yaşayan 350 bin kişi olduğunu, 50 bin hamile kadının bulunduğunu ve günde ortalama 200 doğumun gerçekleşmesi gerektiğini, ancak doğum komplikasyonları nedeniyle kadınların ciddi risk altında olduğunu vurguladı. Jasarevic, Gazze'de 225 bin hipertansiyon ve 52 bin diyabet hastası bulunduğuna dikkat çekerek, ayrıca 9 bin kanser hastası olduğuna ve her yıl 2 bin kişiye kanser teşhisi konulduğuna dikkat çekti. Gazze'de hastanelerin kapasitelerinin büyük baskı altında olduğunu ve bazı hastanelerin kapandığını ifade etti.

Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli

Hastanelerin doluluk oranlarının yüksek olduğunu ve yerinden edilen ailelere ev sahipliği yaptığını belirten Jasarevic, ayrıca Gazze'nin kuzeyindeki Şifa Hastanesi'nin yatak doluluk oranının yüzde 170'e ulaştığını aktardı. Hastanelerin tahliye talepleri olduğunu ve diyaliz kapasitesinin büyük bölümünün tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. DSÖ'nün Gazze'ye malzeme gönderdiğini ve sağlık malzemelerinin teslim edildiğini belirtti.

Gazze'deki hastanelerde iletişim ağlarının kesilmesi ve internetin kapatılmasının sağlık çalışanları için ciddi bir güvenlik sorunu yarattığını ifade eden Jasarevic, hastanelerin dolu olduğunu ve daha fazla sağlık malzemesine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Gazze'deki kanser hastalarının tedavi gördüğü Türk-Filistin Dostluk Hastanesi'ne yapılan İsrail saldırısına da değindi. Bu hastanenin Gazze'deki kanser hastalarına hizmet veren tek hastane olduğunu belirten Jasarevic, hastanenin hedef alınmasının ciddi bir sağlık krizine yol açabileceğini söyledi.