SUNGUR, portatif hava savunma füze sistemleri arasında dikkat çeken bir yenilikçi ürün olarak öne çıkıyor. Füzelerin, omuzdan veya platformlardan kullanılabilme özelliği, sahadaki esneklik açısından önemli bir avantaj sağlıyor.

Ayrıca, 80mm çapında ve 1.7m uzunluğunda olmasıyla dikkat çeken SUNGUR, 4km+ irtifa ve 8km menzile kadar kullanılabiliyor.

Gücün ve teknolojinin buluşması: T929 ATAK-2 Gücün ve teknolojinin buluşması: T929 ATAK-2

SUNGUR'un en dikkat çekici özelliklerinden biri, kızılötesi görüntüleyici (IIR) arayıcı başlık ve yüksek infilaklı harp başlığına sahip olması.

1626450460 Sungur 2

Bu özellikler, hedeflere karşı etkili bir şekilde angaje olabilmesini sağlıyor. Ayrıca, füzenin 50G kuvvetindeki manevralara dayanabilmesi ve Mach 2.5+ sürate erişebilmesi, performansının üst seviyede olduğunu gösteriyor.

SUNGUR'un kullanımı kolay olmasının yanı sıra, atış öncesi soğutma sistemi ve fırlatma motoru gibi teknik detaylar, sistemdeki mühendislik başarısını vurgulayan nitelikler. Gelişmiş roket motoru ve yönlendirme yetenekleri, füzenin hedefe doğru hassas bir şekilde yol almasını sağlıyor.

SUNGUR, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı.

Sungur Fuzesi 1883841

İlerleyen dönemlerde, TSK envanterindeki KMS sistemlerine ve taarruz helikopterlerine de entegre edilerek daha geniş kapsamlı bir savunma ağı oluşturulması planlanıyor.