Güney Kıbrıs, 2023 bütçesinde silahlanmaya ayırdığı 200 milyon avroyla envanterindeki silahları yenilemeye devam ediyor. Bu doğrultuda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Rus yapımı 'T-80U' tanklarını değiştirme kararı aldı. Rum Milli Muhafız Ordusu'nun envanterinde bulunan 82 adet Rus yapımı tankın kademeli olarak değiştirilmesini planlayan Savunma Bakanlığı, en az bir tabur düzeyindeki tankın 2024'te değiştirilmesi hedefiyle temaslara başladığını duyurdu.

Güney Kıbrıs, Ukrayna'ya yönelik Rus taarruzunun ardından Rusya ile ilişkilerin gerilmesi sonucunda tanklarını değiştirmeye karar verdi. Rum Temsilciler Meclisi Savunma Komitesi tarafından yapılan 4 saatlik görüşmede, tank değişimi için Savunma Bakanlığı'na ek bütçe talep edildi.

markava

İsrail yapımı Merkava tankı tercih edilecek

TSK'ye yeni uzaktan kumandalı silah sistemi TSK'ye yeni uzaktan kumandalı silah sistemi

Tankların değiştirilmesi sürecinde İsrail'in, bölgede güvenilir bir müttefik olarak görülmesi ve teknik niteliklerinin RMMO'nun ihtiyaçlarıyla örtüşmesi nedeniyle Merkava tanklarının tercih edilebileceği belirtildi. Rum askeri yetkililer, değiştirilen tankların Ukrayna'ya verileceği yönündeki iddiaları kesin bir dille yalanladı.