STM'nin geliştirdiği taktik mini İHA ailesinin dikkat çeken üyesi TOGAN, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahadaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla şirketin kendi kaynakları kullanılarak tasarlandı. İlk defa 2017 yılında düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) tanıtılan TOGAN, sahada gerçekleştirilen birçok testten başarıyla geçti ve sürekli olarak geliştirildi. 2022 yılı itibariyle Türk güvenlik güçlerinin envanterine eklenen bu sistem, taktik seviye keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerine yönelik özel olarak tasarlandı.

Japonya, F-15J jetleri için JASSM-ER füzesi alımını onayladı Japonya, F-15J jetleri için JASSM-ER füzesi alımını onayladı

Özgün uçuş kontrol sistemi ve görev planlama yazılımına sahip olan TOGAN, otonom bir şekilde havada görev değişimi veya devrini gerçekleştirebilir, operatörlere kesintisiz ve uzun süreli gözetleme olanağı sağlar. Tek bir TOGAN platformu, 10 kilometre menzilde 45 dakika boyunca görev yapabilir. Gündüz ve gece operasyonları için 30x optik zoom kapasiteli gündüz ve kızılötesi görüntü sistemleriyle donatılmıştır.

Platform, özgün oto pilot ve bilgisayarlı görü yazılımları ile otonom olarak hareketli hedef takibi yapabilir. Gelişmiş bilgisayarlı güü algoritmaları sayesinde hedef tespiti, teşhis ve teknik analiz yapabilir. Ayrıca, görev değişimi özelliği sayesinde bir TOGAN'ın bataryası düşük seviyeye indiğinde, diğer bir TOGAN otomatik olarak görevi devralabilir ve bu şekilde kullanıcıya kesintisiz bir kullanım imkanı sunar. Bu yenilikçi teknoloji, Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyonel yeteneklerini artırmada önemli bir rol oynamaktadır.