Güney Kore Savunma Edinim Programı İdaresi (DAPA) Çarşamba günü üretimin başladığını duyurarak ülkenin iddialı havacılık projesindeki ilerlemenin altını çizdi.

İlk KF-21 üretim modelinin montajının kutlandığı tören, jetin üreticisi Korea Aerospace Industries (KAI) tarafından Seul'ün 296 kilometre güneyindeki Sacheon'da düzenlendi. Bu etkinlik Güney Kore'nin savunma kabiliyetleri açısından çok önemli bir adım anlamına gelmektedir.

Güney Kore'nin savunma modernizasyon stratejisinin temel taşlarından biri olan bu program, ülkenin askeri açıdan kendine güvenini arttırma kararlılığını yansıtıyor.

Geçtiğimiz ay KAI, 2027 yılına kadar 20 adet KF-21 üretmek üzere DAPA ile 1.96 trilyon won (1.41 milyar $) değerinde bir sözleşme imzaladı. Uzun vadeli hedef ise bu filoyu 2032 yılına kadar 120 birime çıkarmak.

Boramae olarak da bilinen KF-21'in ileri teknolojisi ve üstün performansıyla Güney Kore Hava Kuvvetleri'nin yeteneklerini güçlendirmesi bekleniyor.

Almanya Ukrayna'ya MAUS dron ihracatını onayladı Almanya Ukrayna'ya MAUS dron ihracatını onayladı

KF-21'in ilk üretim modelinin 2026 yılı sonunda Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor. Geliştirme projesinin başlangıcından bu yana, uçağın operasyonel standartları karşıladığından emin olmak için altı KF-21 prototipi üzerinde çeşitli uçuş ve silahlanma testleri gerçekleştirilmiştir.

KF-21'in Güney Kore'nin savunma pozisyonunda kritik bir rol oynaması ve şu anda hizmette olan yaşlanmış jetlere modern, yerli olarak geliştirilmiş bir alternatif sağlaması öngörülmektedir.