Dört F-4 Phantom, hatıra uçuşu için Seul’ün hemen güneyindeki Suwon’daki ana üslerinden havalandı. F-4E Phantom’lara bu uçuşlar sırasında Güney Kore tarafından geliştirilen KF-21’ler eşlik etti.

Türk Hava Kuvvetleri de 50’inci yılını kutlayacak

Türk Hava Kuvvetleri’ndeki F-4E’ler, 30 Ağustos 2024 tarihinde hizmetlerinin 50’nci yılına girecek. Halen dünyada F-4 kullanıcıları arasında Türkiye ve Güney Kore’nin dışında Yunanistan ve İran kaldı.

Güney Kore, ilk F-4 uçağını 1969 yılında teslim almıştı. Kore Savaşı sonrasında ikiye bölünen ülkenin hava kuvvetlerinin güçlü olması için F-4D uçaklarını ABD tarafından teslim edilmeye başlanmıştı. Daha sonra da F-4 ailesinin son üyelerinden E modeli Güney Kore’ye teslim edilmişti.

Güney Kore Hava Kuvvetleri’nin envanterine toplam 220 adet Phantom girdi. Halen bunların 10’u uçabilir vaziyette tutuluyor.

Kore F4 1 780X470

7 Haziran’da son uçuş

Güney Kore Hava Kuvvetleri’nde F-4 uçakları uzun bir süredir yedek güç olarak tutuluyor. F-16, F-15E ve F-35 ile birlikte arka planda kalan F-4E’ler, yerli olarak geliştirilen KF-21 ile tamamen envanterden çıkıyor. Yaklaşık 55 yıldır uçan F-4’ler, son görevlerine 7 Haziran’da çıkacak.

ABD Ordusu'nun hipersonik silahı büyük bir tatbikata katıldı ABD Ordusu'nun hipersonik silahı büyük bir tatbikata katıldı

Geçtiğimiz günlerde bir F-4E uçağı, Popeye olarak adlandırılan özel füze atışı gerçekleştirmişti.

Son uçuş öncesinde Güney Kore Hava Kuvvetleri, uçaklarından birini eski kamuflaj renklerine boyadı. Vietnam olarak adlandırılan kamuflajda uçağın üzeri açık ve koyu yeşil, kahverengi, alt bölüm de hafif kirli beyaza boyanıyor.

Kaynak: tolgaozbek.com