Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) "Akıllı Siber İstihbarat ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Projesi" ile hava meydanlarının güvenliğini artırdığını belirtti. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen projenin siber saldırıları önceden tespit edip engelleme imkanı sağladığını ifade eden Uraloğlu, bu sayede hava meydanlarının daha korunaklı ve güvenli hale getirildiğini dile getirdi.

Bakan Uraloğlu, proje hakkında yaptığı açıklamada, "Akıllı Siber İstihbarat Yazılımı, siber istihbarat düzeyindeki tehditlerin hızla analiz edilmesine ve daha hızlı önlem alınıp korunmasına olanak sağlıyor. DHMİ'ye ait 54 hava meydanımızdaki tüm sistemler, defansif savunmadan ofansif analiz yöntemleriyle saldırıları daha önceden keşfederek daha korunaklı ve güvenli hale getirilmiştir. Ayrıca, DHMİ yönetimini ve mühendislerimizi de yerli ve milli geliştirdikleri çalışmalardan dolayı ayrıca kutluyorum." dedi.

Türk savunma sanayii üstünlüğü "yapay zeka" ile artırılacak Türk savunma sanayii üstünlüğü "yapay zeka" ile artırılacak

Bakan Uraloğlu, Coğrafi Tabanlı Dijital Bilgi Platformu'nun özelliklerini de paylaşarak, "DHMİ sorumluluğundaki havalimanlarına ait iç ve dış ortam envanter verilerinin toplanması, görüntülerinin çekilmesi, sayısallaştırılması, koordinatlı olarak haritalandırılması, 3B modellenmesi, saklanması ve bunların web, mobil ve masaüstü ortamlarda sunulması amaçlandı." şeklinde bilgi verdi. Projede, 54 havalimanı kampüsü, elektronik cihaz istasyonları, hizmet binaları, ticari alanlar ve diğer tesislerin güvenliği için akıllı siber istihbarat kullanılarak artırıldı.