Çin Shandong uçak gemisi taarruz grubunu Batı Pasifik'te konuşlandırdı Çin Shandong uçak gemisi taarruz grubunu Batı Pasifik'te konuşlandırdı

Türk kökenli hukukçulardan oluşan bir grup avukat, Hollanda Savcılığına başvurarak Başbakan Rutte ve Dışişleri Bakanı Hanke Bruins Slot ile Dış Ticaret ve Kalkınma ve İşbirliği Bakanı Liesje Schreinemacher hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukat Reinout Sterk, yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına dair savaş suçu işlediği uyarılarına rağmen Hollanda hükümetinin İsrail'e F-35 savaş uçağı malzemeleri göndererek bu suçlara iştirak ettiği iddiasında bulundu. Suç duyurusunda, Hollanda hükümetinin İsrail'e yapılan F-35 parça tedarikleriyle savaş suçlarına destek verdiği ve bu nedenle suça iştirak ettiği belirtildi.

Ayrıca, uluslararası ceza hukuku uzmanı Marieke de Hoon'un İsrail'in savaş hukuku kurallarını en az 10 defa ihlal ettiği değerlendirmesine de yer verildi. Suç duyurusu, Hollanda hükümetine yapılan resmi uyarıların dikkate alınmadığı ve İsrail'e silah tedarikine devam edilmesi halinde sorumluluk doğabileceği vurgusuyla dikkat çekiyor. İnsan hakları örgütleri de hükümetin İsrail'e olan destek ve F-35 parça tedarikine karşı dava açacaklarını duyurmuştu.