Ukrayna Barış Konferansı'na 90 ülke ve kuruluş katılacak Ukrayna Barış Konferansı'na 90 ülke ve kuruluş katılacak

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, The Telegraph gazetesinin dün gece "İngiltere, askerlerini Ukrayna'ya gönderecek" başlıklı haberine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sunak, İngiliz askerlerinin Ukrayna'ya gönderileceği şeklindeki yanlış haberlere vurgu yaparak, Ukrayna'da eğitim verilen Ukraynalı askerlere destek verdiklerini ve bu çabaları sürdüreceklerini belirtti. Savunma Bakanı Grant Shapps ile yapılan bir röportaja atıfta bulunan Sunak, İngiliz askerlerinin Ukrayna'ya savaşmak üzere gönderilmeyeceğini ve bu tür bir girişimin uzun vadeli bir plan olduğunu açıkladı.

İngiltere Silahlı Kuvvetlerden Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey de gazetenin orijinal başlığının Savunma Bakanı'nın röportajdaki ifadeleriyle örtüşmediğini belirtti. Heappey, uzun vadeli desteklerinin özgür ve güvenli bir Ukrayna için sağlanacağını vurgulayarak, Bakan Shapps'ın Kiev'e iki kez ziyaret ettiğini ve savaşın sona ermesinin ardından da desteklerinin süreceğini ifade etti.

Rusya'dan gelen tepkilerin ardından, The Telegraph gazetesinin başlığını değiştirdiği ve "Grant Shapps, Volodimir Zelenskiy'e desteğini artıracak" şeklinde güncellediği haberle ilgili, Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev'in açıklamalarına da yer verildi. Medvedev, İngiliz askerlerinin Ukrayna'da eğitim vermesi halinde "meşru hedefler" olabileceğini belirterek, "Acımasızca yok edileceklerini gayet iyi anlıyoruz ve paralı askerler olarak değil İngiliz NATO uzmanları olarak." ifadesini kullandı.