Milli kablolar İtalya üzerinden ihraç ediliyor Milli kablolar İtalya üzerinden ihraç ediliyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen SANCAR Silahlı İnsansız Suüstü Aracı (SİDA) önemli bir dönemece ulaştı. Proje, HAVELSAN ve Yonca Onuk Tersanesi işbirliğiyle hayata geçirildi.

SİDA, üs koruma, arama-kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, devriye, su üstü harbi, mayına karşı tedbir gibi kritik görevlerde etkin bir rol üstlenecek. SANCAR'ın "görev aklı" ADVENT ROTA, bu projede dikkat çeken bir özellik olarak öne çıkıyor.

SSB ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen "fabrika kabul testleri" başarıyla tamamlandı. Bu testler, ADVENT ROTA'nın Faz-1 safhasını oluşturuyor.

SİDA, Türk donanmasının su üstü platformlarındaki rüştünü ispatlamış ADVENT Savaş Yönetim Sistemi'nin insansız araçlar için adaptasyonunu sağlayan bir yapıya sahip. SİDA'nın kontrol istasyonundaki ADVENT KALYON Görev Sistemi, ROTA ile birlikte başarıyla fabrika kabul testlerini geçti.

HAVELSAN ve Yonca-Onuk Tersanesi, projenin bir parçası olarak platform otonomisi, görev sistemi yazılımları, yer kontrol istasyonu, mini-GVDS (Gemi Veri Dağıtım Sistemi), anti jam özellikli GNSS ve Uydu Haberleşme Sistemi gibi çeşitli alt bileşenleri geliştiriyor.

SANCAR SİDA'nın teknik özellikleri de etkileyici. Yapay zeka, öğrenen algoritmalar, büyük veri, veri füzyonu ve otonom sistemler teknolojileri kullanılarak geliştirilen SİDA, 12,73 metre uzunluğa, 3,3 metre genişliğe ve 9 ton deplasmana sahip. SİDA, 40 knots'ın üzerinde hıza ve 740 kilometrenin üzerinde seyir menziline ulaşabiliyor.

Tamamlandığında, HAVELSAN'ın geliştirdiği bu otonom su üstü aracı, Türk Savunma Sanayii'nin başarılı projelerinden biri olarak öne çıkacak. Proje, ayrıca HAVELSAN'ın ürün ailesine, stratejik seviyeden taktik seviyeye kadar pazarlanabilir ürünler kazandırmayı hedefliyor. ADVENT ROTA ve ADVENT KALYON ürünleri, diğer insansız deniz aracı projelerinde de kullanılabilecek.