Ukrayna'nın "Güney" Operasyonel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Rus ordusu gece saatlerinde "Şahed" tipi İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Ukrayna'nın güney bölgelerine saldırdı.

İsrail, ABD'nin silah sevkiyatını durdurmasını görüşüyor İsrail, ABD'nin silah sevkiyatını durdurmasını görüşüyor

Mıkolayiv bölgesinde 6, Herson ve Odessa bölgelerinde ise birer İHA'nın Ukrayna hava savunma güçleri tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi. Odessa bölgesindeki saldırıda bir enerji altyapısı tesisinin hedef alındığı ve bu saldırı sonucunda tesiste bulunan idari binanın hasar gördüğü ifade edildi. Ayrıca, çıkan yangının hızla kontrol altına alındığı, ancak saldırıda bir çalışanın yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada ayrıca, Rusya'nın gece boyunca düzenlediği saldırılarda toplamda 38 İHA'nın kullanıldığı ve Ukrayna ordusunun hava savunma mücadelesi sonucunda 29 İHA'nın imha edildiği vurgulandı.

Kiev Şehri Askeri İdare Başkanı Sergey Popko'nun yaptığı açıklamaya göre, Rus İHA'ları güneyden fırlatıldı ve yaklaşık 1000 kilometrelik bir mesafeyi aşarak Kiev'e saldırdı. Popko, Ukrayna Hava Kuvvetleri tarafından yapılan savunma ile 10 civarında İHA'nın Kiev yakınlarında imha edildiğini ve şu ana kadar saldırıda can kaybı ve hasar olmadığını belirtti.