İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Asgar Haci Abdullahiyan, Irak'ın başkenti Bağdat'ta Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile gerçekleştirdiği görüşmede, Filistin ve Gazze'deki gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

Abdullahiyan, Gazze'deki durumu ele alırken, İsrail'in Gazze'yi kuşatarak sivillere yönelik katliamlara giriştiğini ve bu durumun ABD ve diğer ülkeler tarafından desteklendiğini belirtti. Ayrıca, bu şartlar altında bölgede yeni gelişmelerin yaşanabileceğine dikkat çekti.

Filistinli grupların "Aksa Tufanı Operasyonu"nu İsrail'in radikal politikalarının bir sonucu olarak değerlendiren Abdullahiyan, Filistinlilere destek verme çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını ve Gazze'ye yardım ulaştırmak için uluslararası yardım kuruluşları ile işbirliği içinde olduklarını belirtti.

Rusya'nın uzaya silah yerleştirme kararında başarısızlık Rusya'nın uzaya silah yerleştirme kararında başarısızlık

Gazze'deki savaş suçlarının durdurulmasının gerekliliğine vurgu yapan Abdullahiyan, Irak'ın bu konudaki rolünün önemine dikkat çekti. Ayrıca, İran'a karşı yeni bir cephe açılma olasılığına dair bazı ülkelerin sorularına yanıt verdi.

Irak Başbakanı Sudani ise Filistin'e destek verdiklerini ve Gazze'deki durumu ele almak üzere İslam İşbirliği Teşkilatı'nın olağanüstü toplantısını desteklediklerini ifade etti.

Abdullahiyan, Bağdat'taki temaslarının ardından Lübnan'a gitmek üzere hareket etti.