Helikopterin bulunması ve arama kurtarma çalışmalarına destek için talep doğrultusunda hemen Milli Savunma Bakanlığı devreye girdi. Bölgeye AKINCI İHA ile Türk Hava Kuvvetleri’ne ait AS532 Cougar helikopter gönderilmesine karar verildi.

Milli Savunma Bakanlığı gelişmeleri sosyal medya hesaplarından duyurdu:

İran makamlarınca Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla yapılan talebe istinaden İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin kaza kırıma uğrayan helikopterinin arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere bir Akıncı İHA ve bir gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter görevlendirilmiştir.”

Kötü hava şartları

Milli Savunma Bakanlığı tarafından İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopterinin bulunması için görevlendirilen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait AS532 Cougar helikopteri, hava şartları uygun olduğunda bölgeye intikal edecek.

Halen AS532 Cougar helikopterleri Türk Hava Kuvvetleri’nin ana arama kurtarma helikopter platformunu oluşturuyor.

AKINCI ise taşıdığı sistemer ile kötü hava şartlarında buzlanma önleyici sistemleri ile uçabiliyor. Aynı zamanda bölgeyi tarayabiliyor.

Dışişleri Bakanı Fidan, İsviçre'deki Ukrayna Barış Zirvesi'ne katılacak Dışişleri Bakanı Fidan, İsviçre'deki Ukrayna Barış Zirvesi'ne katılacak

Üç helikopter bölgede uçuyordu

İran medyasından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Reisi ve ekibi üç helikopter ile bölgede uçuyordu. Reisi, Bell 212 tipi çift motorlu İran Hava Kuvvetleri’ne ait helikopterde bulunuyordu. Yanında da dışişleri bakanı vardı.

Diğer iki helikopter korumalar ve cumhurbaşkanlığı ekiplerini taşıyordu. Uçuş sırasında bölgede yoğun sis olduğu da gelen bilgiler arasında.

Yine İran medyası kaynaklarına göre Cumhurbaşkanı Reisi’nin içinde bulunduğu helikopter kötü hava şartları nedeniyle dağlık alanda mecburi iniş yaptığı yönünde bilgiler geliyor.