İran ve İsrail arasındaki gerginlikte askeri kapasite ve güç dengesi önem kazanıyor. İran ordusu, son yıllarda askeri yeteneklerini artırarak bölgesel bir güç olma yolunda ilerledi.

İran, Kasım Süleymani'nin öldürülmesine misilleme olarak Amerikan askeri üslerine balistik füze saldırısı düzenleyerek kararlılığını göstermişti. Ancak Tahran, doğrudan bir askeri çatışmadan kaçınma eğiliminde. İsrail ise İran'ın askeri ve nükleer tesislerini hedef alarak gizli operasyonlar yürütüyor.

1920X1243 Cmsv2 A85E2Baa Caac 5940 826D 0C7Ee8Fe522F 8371358.Jpg

İran, Orta Doğu'nun en güçlü ordularından birine sahip olarak değerlendiriliyor. Silahlı kuvvetler ve İslam Devrim Muhafızları Birliği, ayrı kara, hava ve deniz kuvvetlerine sahip. İran'ın ayrıca "direniş ekseni" olarak bilinen vekil milisler ağı da bulunuyor.

İstihbarat savaşlarında yeni perde: Endüstriyel sabotaj İstihbarat savaşlarında yeni perde: Endüstriyel sabotaj

İran'ın uzun menzilli füzeleri ve insansız hava araçları, İsrail dahil her türlü hedefi vurabilecek kapasitede. Tahran'da, son yıllarda yerli savunma endüstrisini geliştirme yolunda önemli adımlar attı.

Uluslararası yaptırımlar, İran'ı yüksek teknolojili silahlardan mahrum bıraktı, ancak yerli üretimde büyük ilerlemeler kaydedildi. İran'ın askeri gücü ve stratejik konumu, bölgesel denklemde kritik bir rol oynuyor ve İsrail ile olan gerilimde önemli bir faktör haline geliyor.