Yerli İHA Boyga'nın ilk mühimmat ihracatı gerçekleşti Yerli İHA Boyga'nın ilk mühimmat ihracatı gerçekleşti

Yapılan açıklamaya göre, 16 adet C295 uçağı, 2022 yılında emekliye ayrılan İspanyol P-3 Orion filosunun yerini alacak.

Bu uçaklar, denizaltı karşıtı ve yüzey karşıtı savaş görevleri için özel olarak donatılacak. Her bir uçağın içereceği ekipmanlar arasında manyetik anormallik dedektörleri, çok modlu bir radar ve uydu iletişim teknolojisi bulunacak. Ayrıca, silah taşıma kabiliyetine sahip olacakları belirtiliyor, bu da uçakların kaçakçılıkla mücadele, yasa dışı göçle mücadele, uyuşturucu kaçakçılığı ve arama kurtarma operasyonlarına adapte olmalarını sağlayacak.

Teslimatlar 2027’de başlayacak

Deniz gözetleme konfigürasyonunda kullanılacak 10 C295 uçağı, İspanya'nın eski CN-235 filosunun yerini alacak. Airbus, yeni uçakların 2027'den itibaren teslim edileceğini ve 2031'e kadar sürecek bir teslimat sürecini kapsayacağını belirtiyor.

Bu sipariş, Airbus'ın İspanya'daki ihracat başarısını pekiştiren önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, sözleşme kapsamında eğitim sistemleri ve lojistik destek paketinin de yer aldığı bildirildi.

İspanya hükümeti, C295 uçaklarının satın alınması için bütçeyi Haziran ayında onaylamış ve Eylül ayında ise resmi sözleşmeyi imzalamıştı.