İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, Tel Aviv, Biden'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes ve esir değişimi önerisinin ana hatlarını kabul etti. Haberde, bu önerinin önce İsrailli siviller ve kadınların, ardından askerlerin serbest bırakılmasını ve yaşayan esirlerin serbest bırakılmasının ardından ölenlerin teslim edilmesini içerdiği belirtildi.

ÖZEL HABER | Kassam Tugayları sızma operasyonu gerçekleştirdi ÖZEL HABER | Kassam Tugayları sızma operasyonu gerçekleştirdi

ABD, Belçika'nın Gazze'de ateşkes anlaşması için Filistinlilere baskı yapmasını istedi. Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, İsrail'in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu ve ilk aşamada 6 haftalık bir ateşkes sürecinde, İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü açıkladı.

İkinci aşamada, erkek askerler de dahil olmak üzere kalan tüm esirlerin serbest bırakılması, İsrail'in Gazze'den çekilmesi, geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşmesi ve tarafların tüm başlıklarda anlaşmaya varması durumunda üçüncü aşamaya geçileceği, bu aşamada Gazze'nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceği ve tarafların elindeki ölen rehinelerin teslim edileceği belirtildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Gazze Şeridi'nde tüm hedefler gerçekleşinceye kadar savaşın devam etmesinde ısrarcı olduğunu kaydetti. Hamas da İsrail'in sunduğu ve ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı "kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nden çekilmesi, yeniden inşa ve esir değişimi" ile ilgili önerilere olumlu baktıklarını duyurdu.

Son olarak İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Biden'ın açıkladığı Gazze Şeridi'nde ateşkes önerisini kabul etmesi halinde Başbakan Binyamin Netanyahu'yu destekleyeceğini ifade etti.