Ekim ayında savunma ve havacılık sektöründeki hisse senetlerinde dünya genelinde gözlenen yükseliş eğilimi, bölgedeki çatışma endişeleri ve diğer devletlerin müdahil olma riskleri ile dikkat çekti.

Sektördeki yükselişin özellikle ABD merkezli şirketlerde belirgin olduğu gözlendi. Ekim ayında RTX Corporation yüzde 13,1, Lockheed Martin yüzde 11,2, General Dynamics yüzde 9,2, Northrop Grumman yüzde 7,1 ve L3Harris Technologies yüzde 3'lük kazanç elde etti. Ancak Boeing, yüzde 2,5'lik bir kayıp yaşadı.

Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli

Lockheed Martin'in üçüncü çeyrek geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarak 16,9 milyar dolara çıkarken, General Dynamics'in hisse başına karı beklentileri aşarak 3,04 dolara ulaştı. Boeing ise üçüncü çeyrekte hisse başına 3,26 dolar zarar açıkladı.

Fransız şirketler Dassault Aviation yüzde 5,1, Thales yüzde 4,5 kazandırırken, İtalyan Leonardo'nun hisseleri de yüzde 4,2 arttı. Alman Rheinmetall AG yüzde 10,9, İngiliz BAE Systems yüzde 10,6 kazanç sağlarken, Airbus yüzde 0,6, Hanwha Aerospace yüzde 3,4, China Aerospace Science and Technology Corporation ise yüzde 6,9 değer kaybetti.

Analizlere göre, savunma ve havacılık şirketlerinin hisselerindeki genel artışa rağmen, Asya piyasalarında özellikle Çin ekonomisine yönelik endişelerle satış baskısı hakimdi ve bu bölgede faaliyet gösteren şirketlerin hisseleri olumsuz etkilendi.

Yıl sonuna doğru savunma ve havacılık şirketlerinin hisse performansları dalgalı bir seyir izledi. Özellikle maliyetle ilgili sorunlar ve ABD'deki hükümet kapanma riski, şirketlerin performansını olumsuz etkiledi. Ancak sektörde yapılan anlaşmalar, yeni projeler ve alınan siparişler, hisseleri destekleyen faktörler oldu.

ABD merkezli şirketler, yıl sonuna kadar performanslarında düşüş yaşarken, Avrupalı şirketler yatırımcılarını memnun etmeyi başardı. Dassault Aviation, Thales, Airbus, BAE Systems, Rheinmetall AG ve Leonardo gibi şirketler, yıl sonuna kadar büyük kazançlar elde etti. Hanwha Aerospace'ın hisseleri yüzde 37,2 yükselirken, China Aerospace Science and Technology Corporation'ın hisseleri yüzde 20,2 değer kaybetti.