İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne devam eden ağır bombardımanlarının yanı sıra, işgal altındaki Batı Şeria'da da baskınlar, gözaltı operasyonları ve kentleri askeri kontrol noktalarıyla birbirinden ayırma uygulamalarıyla Filistinlilere yönelik ihlalleri ve şiddeti artırıyor.

İsrail, Gazze Şeridi'ni hava saldırılarıyla hedef almaya devam ederken, son bir ay içerisinde Batı Şeria'nın farklı şehirlerinde Filistinliler ile İsrail ordusu arasında şiddet olayları yaşanıyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail güçleri, Gazze Şeridi'ne yönelik kapsamlı saldırıları başlattığı 7 Ekim'den bu yana işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da şiddet olaylarını sürdürdü. Bu süre zarfında, 155 Filistinli öldürüldü ve 2 bin 200'den fazla kişi yaralandı, bazıları kritik durumda.

İsrail ordusu, Cenin Mülteci Kampı ve Nur Şems Mülteci Kampı gibi bölgelere baskınlar düzenleyerek gerçek mermilerle saldırdığı gibi insansız hava araçları (SİHA) kullanarak da saldırılar gerçekleştirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede, Batı Şeria ve Kudüs'teki şiddetin Gazze Şeridi'nde yaşanan şiddetten az olmadığını belirtti. Abbas, İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'teki Filistinlilere karşı "etnik temizlik" suçu işlediğini ifade etti.

İsrail, Batı Şeria'yı Gettolara Dönüştürdü

Filistin Halk Partisi Genel Sekreteri Bessam es-Salihi, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik savaşın yanı sıra Batı Şeria'ya da saldırdığını belirtti. Salihi, ABD'nin hem Gazze Şeridi hem de Batı Şeria'daki Filistin halkına destek verdiğini vurgulayarak, İsrail'in Batı Şeria'yı askeri kontrol noktaları, demir kapılar ve toprak bariyerleriyle birbirinden ayırdığını söyledi.

Salihi, dünya kamuoyunun Gazze Şeridi'ndeki savaşa odaklandığını ancak İsrail ordusunun bu fırsatı kullanarak Batı Şeria'daki politikalarını uyguladığını ifade etti.

Gözaltılar Batı Şeria'da Devam Ediyor

Filistin Esirler Cemiyeti verilerine göre, İsrail, 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'da 2 bin 80 Filistinliyi gözaltına aldı. Bu sayı, evlerde, askeri kontrol noktalarında ve baskı uygulanarak teslim olmaya zorlananları içeriyor. Gözaltılar, İsrail'in çatışma durumunu engellemek için kullandığı sistemli politikalarının bir parçası olarak görülüyor. Ayrıca, gözaltına alınanlar arasında eziyete maruz kalanlar ve ölenler de bulunuyor.

Yahudi yerleşimcilerin Saldırıları

İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimciler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla eş zamanlı olarak Filistinlilere ve mülklerine saldırılar düzenliyor. FKÖ'ye bağlı Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyi, Yahudi yerleşimcilerin 7 Ekim'den bu yana 400'den fazla saldırı gerçekleştirdiğini ve bu saldırılarda 9 Filistinlinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bu saldırılar ayrıca 100 aileden oluşan 9 bedevi topluluğun yerinden edilmesine neden oldu ve büyük arazilere zarar verdi.

AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında

İsrail, Batı Şeria'da Altyapıya Zarar Veriyor

İsrail ordusu, Batı Şeria'da özellikle Cenin ve Nur Şems mülteci kamplarında altyapıyı tahrip etmeye devam ediyor. Sokakları kazıyor, su, telefon, kanalizasyon ve elektrik ağlarına zarar veriyor. İsrail ayrıca Cenin Mülteci Kampı'nın girişi dahil meydanları ve anıtları da yıkıyor. İsrail ordusu, dükkanları, evleri ve özel araçları imha ediyor.