İsrail Telekomünikasyon Bakanlığı, SpaceX şirketi ile uydu internet sistemi Starlink kullanımı için görüşmelere başlandığını açıkladı. Görüşmelerin başladığı açıklamada, bu adımın Gazze sınırı çevresindeki yerleşimlere ve savaş bölgelerine kesintisiz internet hizmeti sağlama amaçlandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, İsrail'in, diğer internet sistemlerinin arızalanması durumunda yedek olarak Starlink'i kullanma niyetinde olduğu ifade edildi. Ancak, şu ana kadar SpaceX'in İsrail'in talebine yanıt verip vermediği veya işbirliğini onaylayıp onaylamadığına dair bir açıklama yapılmadı.

Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı

Bu gelişmeler, İsrail ordusunun Gazze sınırına yoğun bir şekilde yığılmasının ve olası bir kara harekatına hazırlandığının işaretlerini taşıyor. İsrail, bu tür durumların internet hizmetlerini etkileyebileceğinden endişeli ve Starlink gibi alternatif iletişim çözümlerine başvuruyor.