Scholz'dan Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi çağrısı Scholz'dan Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi çağrısı

İsrail Ordusu, Beyaz Saray'ın Lübnan'ın güneyindeki saldırılarda beyaz fosfor kullanılmasına yönelik endişeleri üzerine bir açıklama yaparak, "Beyaz fosfor içeren, kamuflaj amaçlı tasarlanan, saldırı veya yangın çıkarmak amacı olmayan duman bombalarımız var." ifadelerini kullandı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bu durumdan duyduğu endişeyi dile getirmesiyle birlikte, İsrail'in beyaz fosforlu bomba kullanımı uluslararası gündemde tartışma yaratmıştı.

İsrail Ordusu'nun açıklamasında, birçok Batılı ordunun sahip olduğu beyaz fosfor içeren sis bombalarının kullanımının uluslararası hukuka uygun olduğu belirtildi. Açıklamada, bu tür bombaların yangın çıkarmak amacı taşımadığı, sadece kamuflaj amaçlı tasarlandığı ve yasal olduğu savunuldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Gazze'de beyaz fosfor bombası kullanılmasına ilişkin haberlere endişe duyduklarını belirterek, bu tür silahların askeri amaçlar için kullanılabileceğini ancak sivillere zarar vermemek için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric ise özellikle yoğun nüfuslu bölgelerde beyaz fosfor gibi silahların kullanılmasından ciddi endişe duyduklarını açıklamıştı. Gazze'deki saldırılarda beyaz fosfor kullanılmasına dair haberler, uluslararası toplumda endişeye neden olmuştu.