Ukrayna: Rusya'ya ait büyük çıkarma gemisini imha ettik Ukrayna: Rusya'ya ait büyük çıkarma gemisini imha ettik

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin hem kuzey hem de güney bölgelerine yönelik kara saldırılarına devam ediyor. Gece boyunca yapılan açıklamada, yaklaşık 200 noktanın vurulduğu belirtildi. İsrail, saldırıları Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait "hedefler" olarak nitelendiriyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı'nın dün yaptığı açıklamaya göre, 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırılarda 6 binden fazlası çocuk, 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 523 Filistinli hayatını kaybetti, 41 bin 316 Filistinli ise yaralandı. UNICEF, Gazze'nin güneyindeki saldırıların kuzeydekilere benzer şekilde şiddetli olduğunu belirterek çocuklara yönelik savaşın derhal durdurulmasını talep etti.

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi, İsrail'in Kemal Advan Hastanesi'ni bombalamasını uluslararası hukukun ve insanlığın temel değerlerinin ciddi ihlali olarak nitelendirdi. Hastanelerin ve sağlık altyapısının hedef alınmasının organize savaş suçu olduğunu vurgulayan açıklamada, ABD liderliğindeki uluslararası topluma seslenilerek İsrail'in bu eylemlerine son verme çağrısı yapıldı. İsrail'in yoğun saldırıları nedeniyle cenazelerin defnedilemediği belirtildi. Gazze'de gece boyunca düzenlenen saldırılarda çok sayıda Filistinli öldü, birçok kişi yaralandı.

Editör: Mustafa Yıldız