İsrail Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Bakan Galant'ın bir toplantı sırasında Gazze Şeridi'nin kuzeyi ile Gazze kentinde İsrail ordusunun yeni operasyonel faaliyet planlarını onayladığı belirtildi.

Tel Aviv'deki İHA saldırısı nedeniyle İsrail hükümeti, siyasetçilerden eleştiri aldı Tel Aviv'deki İHA saldırısı nedeniyle İsrail hükümeti, siyasetçilerden eleştiri aldı

Açıklamada, Galant'ın, geçtiğimiz gün gerçekleşen operasyonun son derece etkili olduğunu ve son 24 saat içinde İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri ile Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarının etkisiz hale getirildiğini savundu.

İsrail ordusu, 6 Kasım tarihinde, Hamas'a bağlı Deyr Belah Taburu komutanı Vail Ebu Asefe'nin öldürüldüğünü açıklamıştı, ancak Hamas'tan henüz bu konuda bir açıklama gelmedi.

Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Hamas'ın elindeki rehineler ve bölgedeki son gelişmeler hakkında görüştüğü bildirildi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden ve Netanyahu'nun, Hamas tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için devam eden çabaları ele aldığı ve Gazze'ye insani yardımların artırılması konusunda fikir alışverişinde bulunduğu ifade edildi.

Görüşmede, Biden'ın İsrail'in güvenliğine destek verirken aynı zamanda Filistinli sivillerin korunmasına ve askeri operasyonlar sırasında sivillere zarar verilmesinin azaltılmasına vurgu yaptığı belirtildi. Ayrıca, Batı Şeria'daki durum ve aşırılıkçı yerleşimcilerin şiddet eylemlerine karşı sorumluluk konularının ele alındığı açıklamada, sivillere güvenli bir şekilde ayrılma fırsatı sunma, yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve potansiyel rehinelerin serbest bırakılması için taktiksel bir duraklama olasılığı da tartışıldı.