İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Batı Kudüs'ün girişinde yaşanan silahlı saldırıda hayatını kaybeden 3 İsrailli için basın mensuplarına açıklama yaptı. Saldırının Hamas ile görüşülmemesi gerektiğini vurgulayan Ben-Gvir, eleştirilere rağmen acil durum hizmetleri ve sivillere silah dağıtmaya devam edeceğini belirtti. Son bir buçuk aydır silah kullanma kursları düzenlediğini, silah dağıttığını ve sivillerin silah ruhsatı alımını kolaylaştırdığını söyleyen Ben-Gvir, polisin olmadığı yerlerde silahlı sivillerin hayat kurtarabileceğini savundu ve saldırının Hamas tarafından düzenlendiğini iddia etti.

Kosova'da "Kurtuluş Günü" dolayısıyla askeri geçit töreni düzenlendi Kosova'da "Kurtuluş Günü" dolayısıyla askeri geçit töreni düzenlendi

Batı Kudüs'teki silahlı saldırıda 3 İsrailli'nin öldüğü, 3 kişinin ise ağır yaralandığı İsrail polisi tarafından açıklanmıştı. Ben-Gvir, yasa dışı Yahudi yerleşim biriminde yaşayan ve aşırı sağcı görüşleriyle bilinen bir siyasetçi olarak dikkat çekiyor. Sivillere silah dağıtma kampanyası, İsrail güvenlik otoritelerinin endişeyle karşıladığı bir girişim olarak değerlendiriliyor. Bu kampanya çerçevesinde yaklaşık 25 bin silahın yanı sıra mühimmat ve diğer savaş malzemelerinin satın alındığı belirtiliyor. Ben-Gvir, ayrıca, 7 Ekim'deki olayların ardından sosyal medya üzerinden paylaştığı gözaltına alınan kişilerin görüntülerini paylaşmıştı.