İsrail savaş uçakları Nasrallah konuşurken Beyrut semalarında ses hızını aştı İsrail savaş uçakları Nasrallah konuşurken Beyrut semalarında ses hızını aştı

İsrail Başbakanı Netanyahu, basın ofisinden yayımlanan bir görüntülü mesajda, Hamas ile yapılan anlaşma doğrultusunda bir dizi İsrailli esirin serbest bırakıldığını hatırlatarak açıklamalarda bulundu. Esir takası için belirlenen "insani ara" süresinin sona ermesiyle birlikte Gazze'ye yeni bir saldırının gerçekleşeceğini ifade etti. Netanyahu, "İsrail, rehinelerimizi geri almanın ardından savaşa dönecek mi?" sorusuna net bir "evet" yanıtı verdi ve "Savaşın tamamlandığı bir aşamaya gelindiğinde geri adım atmak gibi bir seçenek yok." dedi.

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalara ara verilmesi amacıyla yapılan uzlaşmanın, 24 Kasım'da saat 07.00'de (TSİ 08.00) yürürlüğe girdiğini hatırlatalım. Bu çerçevede 4 gün süresince Gazze'deki 51 İsrailli ve İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli esir karşılıklı olarak serbest bırakılmıştı. Anlaşma kapsamında "insani ara" ve esir takası, 2 gün daha uzatılmıştı. Salı günü ise 10 İsrailli ve 30 Filistinli esir daha serbest bırakılmıştı.