İsrail'in "Walla" haber sitesindeki bir makaleye göre, son günlerde gündemde olan Hamas ile esir takası meselesi sırasında, İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyine karadan bir manevra için hazırlık yapıyor. Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin karadan çatışmalara devam etme onayının ardından, ordunun güneye karadan manevra yapmak üzere hazırlıklara başladığı bildirildi.

Güneyde ilerlemenin zor olmasının nedenleri arasında yoğun nüfus, göç eden Filistinlilerin varlığı ve bölgedeki çatışmalara dair verilerin bulunması yer alıyor. Ayrıca, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzeyinde başlattığı kara saldırılarıyla birlikte, Hamas'ın üst düzey yetkilileri ve saha elemanlarının güneye doğru geçtiği iddiaları da bulunuyor. Güneyde ilerlemenin, bölgenin detaylı analizine ve ordunun savaş taktiklerini pratiğe dökmesine olanak tanıyacağı belirtiliyor.

Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota

Bu adım aynı zamanda Hamas'ın elindeki İsrailli esirlerin müzakerelerde kullanılması veya güneye yönelik olası bir harekatın engellenmesi endişelerine de neden oluyor. Genelkurmay Başkanı'nın onayının ardından Başbakan Binyamin Netanyahu'nun onayının beklenmekte olduğu ifade ediliyor.