The Aviationist'e göre bu hamle, 28 Ağustos 2023 tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan Yabancı Askeri Satış (FMS) paketinin ardından geldi. Bu program kapsamında Tokyo, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri'nin (JASDF) F-15J jetleri için 50 adet JASSM-ER füzesi tedarik ederek uzun menzilli vuruş kabiliyetini önemli ölçüde artıracak.

Almanya Ukrayna'ya MAUS dron ihracatını onayladı Almanya Ukrayna'ya MAUS dron ihracatını onayladı

Savunma Bakanlığı, Japonya'nın düşman uçaksavar füzelerinin erişemeyeceği bir noktadan saldırılar gerçekleştirebilmesini sağlayarak "stand-off savunma kabiliyetini büyük ölçüde güçlendirmeyi" hedefliyor. Bu gelişme, ABD-Japonya-Tayvan ittifakı ile Çin-Rusya-Kuzey Kore bloğu arasında son iki yıldır artan gerilimin ortasında gerçekleşti. 104 milyon dolarlık FMS paketi ayrıca anti-parazit küresel konumlandırma sistemleri, füze konteynırları ve eğitim füzelerini de içeriyor.

Bir rapora göre "Bu füzeyle donatılmış yükseltilmiş F-15'ler gelişmiş elektronik harp yeteneklerine ve daha fazla sayıda füzeye sahip olacak". "Halihazırda modernize edilmiş olan 68 uçak üzerinde daha fazla yükseltme gerçekleştirilecektir." iddia edildi.

Bu elektronik harp yükseltmeleri, F-15 Japan Super Interceptor Programının bir parçası olarak Boeing tarafından Eylül 2023'te imzalanan 475 milyon dolarlık bir sözleşmeye atıfta bulunuyor. Bu, Mitsubishi yapımı F-15J'lere EPAWSS (Eagle Passive Warning Survivability System) entegre edilmesini ve jetlerin durumsal farkındalığı geliştirirken yerdeki ve havadaki tehditleri tespit etme ve bunlara karşı koyma yeteneğini artırmayı içeriyor.