Kyodo ajansına göre, Japonya Savunma Bakanı Kihara, Washington ziyaretinde ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bir araya geldi ve ikili ve bölgesel ilişkileri ele aldı.

Yaklaşık bir saat süren görüşme sırasında Austin ve Kihara, Hint-Pasifik bölgesinde kurallara dayalı düzenin korunması ve Japonya ile ABD kuvvetlerinin gelecek yıllardaki bölgesel önceliklerini görüştüler. Kihara, "ikili ittifakın caydırıcılığını artırmak ve Hint-Pasifik'te silahlı müdahaleyle değiştirmeye yönelik girişimlere karşı koymak gerektiğini" vurguladı.

Austin, Japonya ile ABD arasındaki stratejik uyumun benzersiz olduğunu belirterek, "ABD ve Japonya ittifakında tarihi bir ivme zamanı" dedi.

Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli

Görüşmenin ardından Kihara, yaklaşık 50 dakika süren toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Japonya'nın ABD yapımı Tomahawk seyir füzelerini, planlanandan bir yıl önce, 2025 mali yılında teslim alacağını açıkladı. Japonya, 2026 mali yılında Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (MSDF) gemilerine yerleştirmeyi planladığı 400 Tomahawk füzesi satın alacak.

Kihara, bu erkene çekilen tedarikin, savunma kapasitesini daha hızlı ve etkili bir şekilde güçlendireceğini ifade etti. Ayrıca, ABD ile işbirliği yaparak Japonya-ABD ittifakını daha da güçlendirmeyi ve görev dağılımını ele almayı istediğini söyledi.

Bu satın alma planı doğrultusunda Japonya hükümeti, 2023 mali yılı bütçesinden 211,3 milyar yen (1,4 milyar dolar) ayırdı.

Bakan Kihara ayrıca Washington ziyareti sırasında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile de bir araya geldi.