Çin Savunma Bakanı Dong Cün ve Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru, Asya-Pasifik bölgesinin önde gelen güvenlik forumlarından biri olan Singapur'daki "Shangri-La Diyaloğu" marjında bir araya geldi.

Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında" Batı ile Rusya, Ukrayna’nın kaderi için "topçu savaşında"

Görüşmede, Japonya Savunma Bakanı Kihara, tartışmalı Senkaku Adaları dahil Doğu Çin Denizi bölgesindeki "çok sayıda güvenlik endişesi"ne dikkat çekti ve Tokyo ile Pekin arasında "açıkça müzakereler" yapılması çağrısında bulundu. Ayrıca, Filipinler-Çin güvenlik güçlerinin Güney Çin Denizi'nde yaşadığı "egemenlik sorunları" ile ilgili endişelerini dile getiren Kihara, Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarın önemine vurgu yaptı.

Dong ve Kihara, iki ülke savunma otoriteleri arasında geçen yıl kurulan acil durum hattı üzerinden iletişimin sürdürülmesi ve iki ülke arasındaki diyalog ve görüş alışverişinin teşvik edilmesi konusunda mutabık kaldı. Çinli Bakan Dong, Asya'daki komşu iki ülkenin birbirlerini "tehdit" olarak değil, "işbirliği ortağı" olarak görmeleri gerektiğini belirtti ve bu siyasi mutabakatı hayata geçirecek somut politika ve eylemlerin uygulanmasının önemini vurguladı.

Geçen yıl, dönemin Japonya ve Çin savunma bakanları da Shangri-La Diyaloğu'nda görüşmüştü. Japon Bakan Kihara, Eylül 2023'te, Çinli Bakan Dong ise Aralık 2023'te görevine başlamıştı.

Shangri-La Diyaloğu

Londra merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) tarafından düzenlenen Shangri-La Diyaloğu, Singapur'da gerçekleştiriliyor. Bu yıl 21'incisi düzenlenen foruma, bölge ülkeleri ve bölge dışından hükümet temsilcileri, savunma bakanları, askeri yetkililer ve güvenlik uzmanları katılıyor.