BMGK, yaklaşık 30 yılın ardından Somali'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı BMGK, yaklaşık 30 yılın ardından Somali'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi, Kahire'de düzenlenen "Kahire Barış Zirvesi"nde yaptığı konuşmada Gazze'deki insani durumu ele aldı. Kishi, krizin iki tarafı olan Filistin ve İsrail ile birlikte bölgedeki önemli aktörler olarak gördükleri "Arap Devletleri ve İran" ile istişarede bulunduklarını belirtti.

Özellikle Gazze'deki insani yardımların aksamaması için çalıştıklarını ve bu trajedinin Orta Doğu barış süreci için bir fırsat penceresini kapatmaması gerektiğini vurguladı. Kishi, Japonya hükümetinin Gazze Şeridi'ne 10 milyon dolarlık acil insani yardım sağlama hedefini açıkladı ve bunun yardımın ilk adımı olduğunu belirtti.

Yardımın, sahadaki ihtiyaçlara göre değerlendirileceğini ifade etti. Ayrıca, Japonya'nın bölgede "iki devletli çözümü" desteklemeye devam ettiğini ve Filistin'in güven inşası ve ekonomik kalkınmasını desteklediklerini vurguladı. Kahire ziyareti sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.