Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) tarafından paylaşılan fotoğraflar, JS Kaga'nın F-35B operasyonlarına uygun hale getirilen güvertesinin deneme aşamasını gösteriyor.

JS Kaga, Mart 2022'den bu yana Kure Donanma üssündeki tersanede güverte tadilatı sürecinden geçiyordu. F-35B Lightning II savaş uçakları ile operasyon yapabilmesi için yapılan modifikasyonlar arasında güvertenin güçlendirilmesi, yönlendirme ışıkları eklenmesi ve özel güverte kaplamasının uygulanması bulunuyordu.

photo1703781007

BAE Systems, 87 Milyon dolarlık onarım sözleşmesi aldı BAE Systems, 87 Milyon dolarlık onarım sözleşmesi aldı

F-35B savaş uçaklarını taşıyacak

Gemi, gelecek yıllarda F-35B savaş uçaklarını taşıyarak Japonya'nın deniz tabanlı hava savunma kabiliyetini artırmayı hedefliyor. JS Kaga'nın deniz denemelerinin başlaması, Japon Savunma Bakanlığı'nın Raytheon tarafından üretilen Müşterek Hassas Yaklaşım ve İniş Sistemi'nin (JPALS) gemi üzerine entegrasyon çalışmalarına odaklandığı bir döneme denk geliyor. JPALS'nin 2024 yılında gemiye entegre edilmesi planlanıyor.

Teslimat 2027’de

JS Kaga'nın deniz denemelerinin başlamasının ardından, JS Izumo'nun da (DDH-183) benzer bir tadilat sürecine 2024 yılında başlanması planlanıyor. Her iki geminin tadilat süreçleri ve testlerin tamamlanmasının ardından 2027 yılında Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'ne teslim edilmesi öngörülüyor.