Katar resmi haber ajansı QNA'ya verdiği demeçte Ensari, Katar ve Mısır'ın arabuluculuğunda devam eden Hamas ve İsrail arasındaki çatışmalara insani bir ara verilmesi anlaşmasıyla ilgili görüşmelerin olumlu bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Ensari, varılan uzlaşının uygulanmaya başlama zamanının yakında duyurulacağını ifade ederken, Mısır ve ABD'nin çabalarıyla taraflar arasında insani aranın bir an önce başlaması ve uzlaşmaya uyulması için çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

İsrail, Hamas ile planlanan esir takası sürecinin cuma gününden önce başlamayacağını duyurdu. İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi, esir takası müzakerelerinin "sürekli ilerleme kaydettiğini" belirterek, serbest bırakılmanın taraflar arasındaki anlaşmanın orijinaline göre başlayacağını ve bu Cuma gününden önce gerçekleşmeyeceğini açıkladı.

Gazze'de 500'den fazla İsrail zırhlı aracı hasar gördü Gazze'de 500'den fazla İsrail zırhlı aracı hasar gördü

İsrail basını, bu duyuruyu bir "gecikme" olarak değerlendirirken, İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, anlaşmanın uygulanmasındaki gecikme hakkında ailelere önceden bilgi verilmediği belirtildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, İsrail Ordu Radyosu'nda katıldığı bir programda, anlaşma kapsamında ilk İsrailli esir grubunun 23 Kasım'da serbest bırakılacağını açıklamıştı. Ancak, İsrail devlet televizyonu, Gazze'deki İsrailli esirlerin perşembe günü saat 10.00'dan itibaren serbest bırakılacağını duyurdu.

Hamas'ın Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı Musa Ebu Merzuk, İsrail ile çatışmalara insani ara verilmesini sağlayan uzlaşmanın 23 Kasım'da saat 10.00'da başlayacağını açıklamıştı. Anlaşmanın ilk aşamasında Hamas'ın Gazze'de tutulan 50 ile 80 arasında İsrailli kadın ve çocuğu serbest bırakacağı, karşılığında ise İsrail'in en az 150 Filistinli tutukluyu serbest bırakmasının beklendiği belirtiliyor.

Esir takası, Gazze'de 4 günlük bir ateşkesle gerçekleşecek ve anlaşma kapsamında günlük ortalama 300 tırın Gazze'ye girişi sağlanacak. İsrail'e göre, Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor. İsrail hapishanelerinde ise 2 binden fazlası idari tutuklu olmak üzere yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor. 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yaklaşık 3 bin Filistinliyi gözaltına aldı.