ÖZEL HABER | Kassam Tugayları sızma operasyonu gerçekleştirdi ÖZEL HABER | Kassam Tugayları sızma operasyonu gerçekleştirdi

İngiliz Declassified UK'in araştırma haberine göre, İngiltere Savunma Bakanlığı, 13-26 Ekim tarihleri arasında Kıbrıs Rum kesimindeki Akrotiri üssünden Tel Aviv'e yönelik 17 askeri uçuş gerçekleştirdiğini itiraf etti. Ancak, Declassified'ın elde ettiği verilere göre, aynı dönemde Akrotiri-Tel Aviv arasında toplamda 33 askeri uçuş yapıldığı ortaya çıktı. İngiltere Savunma Bakanlığı, bu uçuşların askeri yardım amaçlı olmadığını savunarak, C-17A nakliye uçağı da dahil olmak üzere bir dizi uçakla diplomatik girişimler ve tahliyeler için gönderildiğini belirtti.

İngiltere'nin Kıbrıs'taki Akrotiri üssünün, ABD'nin istihbarat amaçlı uçuşlarına da ev sahipliği yaptığı ve ABD keşif uçuşlarının bu üs üzerinden gerçekleştirildiği iddia edildi. Declassified'ın ortaya çıkardığı bu iddiaların ardından Alba Partisi milletvekili Kenny MacAskill, Savunma Bakanlığına yönelik bir dizi soru önergesi verdi. Ancak bu sorulara yetersiz yanıtlar alarak, hükümetin açıklık ve şeffaflık konusunda eksik kaldığını savundu.

Bu bağlamda, Gazze'deki çatışmalara İngiltere'nin dolaylı bir şekilde katılıp katılmadığı, Akrotiri üssünün hangi tür askeri operasyonlara ev sahipliği yaptığı ve İsrail'e yapılan uçuşlarda taşınan yüklerin detayları gibi konularda sorular ortaya atıldı. Bu durum, Savunma Bakanı Grant Shapps'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde sorgulanmasına yol açabilecek potansiyel bir durumu gündeme getiriyor.