Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kara Havacılık birimince uzun yıllardır kullanılan King Air B200 tipi uçakların kokpit modernizasyonu başarıyla tamamlandı.

ASFAT (Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü) tarafından gerçekleştirilen bu başarılı modernizasyon çalışması kapsamında ilk uçak, düzenlenen törenle Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Bayraktar KALKAN DİHA'nın uçuş testleri başarıyla sürüyor Bayraktar KALKAN DİHA'nın uçuş testleri başarıyla sürüyor

Törene Milli Savunma Bakan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi de katılarak Ankara Güvercinlik’te bulunan 5’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen etkinliği onurlandırdı.

ASFAT tarafından yapılan açıklamada, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 2 adet B-200 King Air uçağının aviyonik modernizasyonunun birinci uçağının montaj ve entegrasyon çalışmalarının 5’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü tesislerinde başarıyla tamamlandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, modernizasyonun Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesinin ardından, Şanlı Türk ordusu ve millete hayırlı hizmetler vermesi temennisinde bulunuldu.

Modernizasyon kapsamında, ABD merkezli Beachcraft tarafından tasarlanan ve sivil pazarda iş adamları tarafından yoğun olarak kullanılan B200 serisi uçakların, günümüz ihtiyaçlarına uygun olarak tüm göstergelerinin üç ana ekranda toplandığı belirtiliyor.

Bu özellik, uçuş emniyetini artırırken aynı zamanda pilotların iş yükünü azaltmayı amaçlıyor. Böylece, Kara Kuvvetleri Komutanlığı personeli tarafından kullanılan uçaklar, modern teknolojinin sunduğu avantajlarla daha güvenli ve etkili bir şekilde hizmet verebilecek.

Editör: Merve Tuç