Kosova hükümeti, Sırbistan'ın askeri birliklerinin ülkenin sınırına doğru hareket etmesi ile ilgili son gelişmeler hakkında bir açıklama yaptı. Sırbistan'ın, üç farklı yönden Kosova sınırına yaklaşan askeri birlikleriyle ilgili olarak, Kosova Cumhuriyeti'nin sınır hattına 48 ileri harekat üssü yerleştirdiği ve aynı zamanda uçaksavar sistemleri ve ağır silahlar dahil olmak üzere askeri kapasiteleri taşıdığı bildirildi.

Kosova hükümeti, Sırbistan'ın bu askeri birliklerini sınır hattına konuşlandırmasının, ülkenin toprak bütünlüğünü ve uluslararası askeri varlığını tehdit ettiğini vurgulayarak, Sırbistan'dan bu birlikleri derhal geri çekmeleri ve Kosova için tehdit oluşturan 28 ileri askeri üssü ve 20 jandarma üssünü kapatmaları çağrısında bulundu.

Açıklamada ayrıca, Kosova hükümetinin Sırbistan'dan gelen bu ciddi tehditle ilgili olarak ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile sürekli temas halinde olduğu ve ülkenin toprak bütünlüğü, egemenliği, anayasal düzeni ve kamu düzenini koruma konusunda kararlı olduğu ifade edildi.

Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota Şili-ABD güzergahı dünyadaki en türbülanslı rota

Öte yandan, Kosova polisi tarafından yapılan açıklamada, 24 Eylül'de ülkenin kuzeyinde polise saldıran silahlı Sırp grubunun kaçış güzergahında yapılan aramalarda çok sayıda silahın bulunduğu belirtildi. Bu silahlar arasında roketatarlar, ağır silahlar ve kurşun geçirmez yelekler gibi askeri teçhizatın olduğu ifade edildi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile yaptığı telefon görüşmesinde, Sırbistan'ın Kosova sınırında askeri hareketliliği ile ilgili endişelerini dile getirdiği de hatırlatıldı.

Kosova'nın kuzeyinde 24 Eylül'de yaşanan olaylarda, Banjska'da yolu kapatan silahlı Sırp grupların Kosova polisine saldırması sonucu bir polisin hayatını kaybettiği ve çatışmaların yaşandığı belirtilerek, Kosova Başbakanı Albin Kurti'nin bu olayı Kosova polisine yönelik bir terör saldırısı olarak tanımladığı ve Sırbistan'ı sorumlu tuttuğu vurgulandı.