Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, resmi haber ajansı KCNA'ya göre, casus uydu operasyon raporunu inceledi ve uydunun çektiği fotoğraflar arasında Beyaz Saray, Pentagon, ABD donanmasına ait gemiler, Virginia'daki limanlar, Guam Adası'ndaki hava üssü ve İtalya'nın başkenti Roma da bulunuyor.

Kuzey Kore, 31 Mayıs'ta gerçekleştirdiği askeri casus uydu fırlatma girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Ardından 23 Ağustos'ta ikinci bir deneme daha yapmış, ancak bu da başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Kuzey Kore, 21 Kasım'da ise üçüncü bir fırlatma gerçekleştirmişti. Bu olay sonrasında Güney Kore, 2018'de Kuzey Kore ile imzaladığı anlaşmanın bazı hükümlerini askıya aldığını açıklamış, Kuzey Kore ise aynı anlaşmayı feshettiğini duyurmuştu. G7 ülkelerinin dışişleri bakanları da Kuzey Kore'nin roket fırlatma girişimini şiddetle kınamıştı.

Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin nükleer programı nedeniyle ülkeye yönelik ekonomik ve askeri yaptırımları içeren kararları 2006 yılından bu yana uyguluyor.