Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Kuzey Kore Füze İdaresi'nin dün gerçekleştirdiği füze testinin ayrıntılarını açıkladığını duyurdu.

Açıklamaya göre, testte yeni tip stratejik balistik füze olarak tanıtılan "Hwasongpho-11Ta-4.5" kullanıldı. Bu füze, 4,5 ton sınıfı süper büyük harp başlığı taşıma kapasitesine sahip taktik balistik bir füze olarak nitelendirildi ve en fazla 500, en az 90 kilometre menzile sahip ağır bir savaş başlığıyla donatıldı.

Zelenskiy: ABD'de yeni yönetim gelirse onlarla çalışmak zorundayız Zelenskiy: ABD'de yeni yönetim gelirse onlarla çalışmak zorundayız

Güney Kore ise Kuzey'in füze testini "başarılı" olarak nitelendirmesinin büyük olasılıkla bir yalan olduğunu belirtti. Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Lee Sung-jun, Kuzey Kore'nin kamuoyuna açıkladığı raporun bir aldatmaca olabileceğine dikkat çekti. Lee, Kuzey Kore'nin fırlattığı ikinci füzenin anormal bir şekilde uçtuğunu ve Pyongyang yakınlarındaki bir tarlaya düştüğünü belirtti. Ayrıca, testte fırlatılan her iki füzenin de ülke sınırları içine düştüğünü değerlendirdiklerini ifade etti.

Güney Kore, dün Kuzey Kore'nin iki balistik füze fırlattığını, bunlardan birinin yaklaşık 600 kilometre, diğerinin ise sadece 120 kilometre uçtuğunu duyurmuştu.