BM'den Çin ve Tayvan'a itidal çağrısı BM'den Çin ve Tayvan'a itidal çağrısı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD'nin Venezuela'ya yönelik petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine yönelik uyguladığı bazı yaptırımları geçici olarak kaldırma kararını açıkladı. Maduro, bu kararın muhalefet ile sağlanan diyalogun bir sonucu olduğunu belirtti. Yaptırımların geçici olarak kaldırılmasını politik bir zafer olarak değerlendiren Maduro, Venezuela halkının haksız yaptırımlara tabi tutulduğunu ifade etti.

Maduro ayrıca ülkedeki tüm taraflarla diyaloga devam edeceklerini ve ekonomi, siyasi, kültürel, sosyal ve akademik sektörlerin katılımıyla barış, demokrasi ve ulusal bir konferans çağrısını desteklediğini dile getirdi.

Ancak, muhalif lider Juan Guaido, Maduro'nun kararına tepki gösterdi. Guaido, Maduro'nun "diktatör" olduğunu ve yaptırımların hafifletilmesinin doğru olmadığını savundu.

ABD yönetimi, Venezuela'da hükümetin muhalefet ile 2024'te yapılacak seçimlere yönelik anlaşmasının ardından ülkenin petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine yönelik bazı yaptırımları askıya almıştı.

Bu gelişme sonrasında Kolombiya, Brezilya, Bolivya ve Küba Devlet Başkanları kararı memnuniyetle karşıladılar. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da ABD'nin Venezuela'ya yönelik yaptırımların askıya alınmasını olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

Ayrıca, Venezuela'da muhalif 5 siyasetçinin hapishaneden serbest bırakıldığı bildirildi. İktidar ve Venezuela Üniter Platformu temsilcileri, Barbados Adası'nda Norveç'in arabuluculuğunda gerçekleşen görüşmeler sonucunda seçimlerin 2024'ün ilk yarısında yapılacağını açıklamışlardı. Bu tür görüşmeler, Venezuela'da iktidar ve muhalefet arasındaki gerginliği hafifletmeyi amaçlıyor.