Savunma Bakanı Ghassan Maumoon,  “Çeşitli aşamaların geçilmesini gerektiren bir eğitim olduğu için askerlerimiz çeşitli nedenlerle tamamlanmamıştı. Bu nedenle, şu anda gücümüzde iki helikopteri ve Dornier uçağını uçurmak için lisanslı veya tam operasyonel olan herhangi bir kişi yok” dedi.

Hindistan, yeni Cumhurbaşkanı Mohamed Muizzu'nun Hint ordusunun ada ülkesinden ayrılması için verdiği son tarih olan 10 Mayıs 2024'te Maldivler'den 76 askeri personelin tamamını geri çekti.

Kasım 2023'te iktidara geldiğinden beri Muizzu, Mart 2024'te bir askeri yardım anlaşması da dahil olmak üzere ekonomik bağları güçlendirmek için Çin ile çeşitli anlaşmalar imzaladı. Anlaşma, bir Çin araştırma gemisinin Maldiv limanına yanaşmasına izin verilmesini içeriyordu.

Hintli askeri personeller, önceki yönetimler tarafından yapılan bir anlaşma olan askerleri eğitmek için Maldivler'de konuşlandırılmıştı. Savunma Bakanı Ghassan Maumoon, 76 Hint savunma personelinin ada ülkesinden ayrılmasının ardından, Maldivler ordusunun hala Hindistan tarafından bağışlanan üç uçağı kullanabilecek pilotları olmadığını kabul etti.

Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak