Mısır'ın doğusundaki son gelişmelerle ilgili olarak Mısır Ordu Sözcüsü Albay Garib Abdulhafız tarafından yapılan yazılı açıklama şu bilgileri içermektedir:

BM'den Çin ve Tayvan'a itidal çağrısı BM'den Çin ve Tayvan'a itidal çağrısı

Dün, Mısır'ın doğusunda meydana gelen iki İnsansız Hava Aracı (İHA) olayına ilişkin Abdulhafız açıklama gerçekleştirdi:

Abdulhafız, incelemeler sonucunda bu İHA'ların Kızıldeniz'in güneyinden geldiğini ve birinin Akabe Körfezi'nde Mısır hava sahası dışında etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Diğer İHA ise İsrail sınırındaki Taba kenti üzerine düştü.

Roket olarak duyurulan cisimlerden birinin, hedef alınan İHA'lardan birine ait olduğu Mısır basını tarafından belirtilmiştir.

Abdulhafız ayrıca, Mısır Hava Kuvvetleri'nin Mısır hava sahasının stratejik noktalarını güvence altına almak için çalışmalarını yoğunlaştırdığını vurgulamıştır.

Bu olayla ilgili henüz sorumlular hakkında resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, İsrail medyası İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın, bu İHA'lardan kaynaklanan olayda Husileri suçladığını öne sürmüştür.

Daha önceki açıklamalarda, Taba kenti üzerine düşen İHA nedeniyle altı kişinin hafif yaralandığı ve olayın uzman bir heyet tarafından araştırıldığı belirtilmişti. Aynı gün, Sina Yarımadası'nın güneydoğusundaki Nuveyba kentine ise roket benzeri bir cismin düştüğü bildirilmiştir.