Bakan Güler, Irak ve Suriye sınırlarımız boyunca güvenlik koridoru oluşturmaya kararlıyız dedi Bakan Güler, Irak ve Suriye sınırlarımız boyunca güvenlik koridoru oluşturmaya kararlıyız dedi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Bakanlık tarafından düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) devletin bekası, savunma ve güvenliği için kararlılıkla görev yaptığını ifade etti.

Aktürk, TSK'nın sınır güvenliğinden terörle mücadeleye, uluslararası barışa katkı sağlamaya kadar bir dizi görevi başarıyla yerine getirdiğini vurguladı. Türkiye'nin dinamik ve proaktif savunma stratejisi çerçevesinde terörle mücadeleyi yoğun bir tempoda sürdürdüğünü belirterek, son bir haftada etkisiz hale getirilen terörist sayısının 56 olduğunu ve yıl içinde toplamda 2,032 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Irak ve Suriye'nin kuzeyine yönelik hava harekatları sonucunda 16 terör hedefinin imha edildiğini belirtti. Ayrıca, Irak'ın kuzeyinden kaçan 6 PKK'lı teröristin Habur'daki hudut karakoluna teslim olduğunu ifade etti.

Aktürk, hudutlardaki sınır güvenliği için alınan tedbirlerin yanı sıra Türkiye'nin adaletine teslim olmanın teröristler için tek çıkış yolu olduğunu vurguladı. Sınır ihlali girişimlerine karşı yapılan mücadelede, son bir haftada 212 kişinin yakalandığını ve yıl içinde hudutlardan geçmeye çalışanların sayısının 12,889'a ulaştığını belirtti.

Operasyonlar kapsamında ele geçirilen uyuşturucu miktarının 18,313 kilogram olduğunu açıklayan Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dünya çapında barış ve istikrarın tesisi için diğer ülkelere destek vermeye devam ettiğini belirtti. Ayrıca, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaları yakından takip ettiklerini ve İsrail'in sivilleri hedef alan eylemlerini kabul etmediklerini vurguladı.

Son olarak, yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinin katkısıyla TSK'nın etkinliğinin arttığını ve yerlilik oranı yüzde 80'lere ulaşan ürünlerin TSK envanterine dahil edildiğini ifade etti.