NATO, mevcut AWACS (Havadan Uyarı ve Kontrol) filosunun ömrünün sona erdiğini açıklayarak, Boeing firmasından 6 adet yeni nesil E-7A Wedgetail tipi uçak alacağını duyurdu. NATO'nun, bu yeni uçakların ilkinin 2031'de hizmete girmesi için plan yaptığı belirtildi.

ABD, Gazze saldırısının finansmanı için İsrail'e tarihinin en büyük askeri yardımını veriyor ABD, Gazze saldırısının finansmanı için İsrail'e tarihinin en büyük askeri yardımını veriyor

Yapılan açıklamada, NATO müttefiklerinden oluşturulan bir konsorsiyumun yeni uçak alımına onay verdiği ifade edildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bu uçakların NATO'nun toplu savunması için kritik bir rol oynadığını vurgulayarak, "Müttefikler, kaynaklarını birleştirerek, tek başına ülkeler için maliyetli olabilecek büyük varlıkları bir araya getirebiliyor. Bu, giderek daha belirsizleşen dünyaya uyum sağlarken transatlantik savunma işbirliğinin gücünü gösteriyor." dedi.

E-7 Wedgetail, Boeing 737'nin askeri versiyonu olarak bilinir. Gelişmiş erken uyarı ve kontrol kabiliyetleri sağlayan bu uçak, güçlü radarı sayesinde düşman hedeflerini uzaktan tespit edebilir ve NATO savaş uçaklarını bu hedeflere yönlendirebilir. ABD, İngiltere ve Türkiye gibi ülkeler de Boeing 737 uçağının askeri versiyonunu kullanmaktadır veya kullanmayı planlamaktadır.

NATO'nun mevcut E-3A Havadan Uyarı ve Kontrol (AWACS) uçağı filosu, 1980'lerden beri faaliyet göstermektedir. Geilenkirchen hava üssünde konuşlu AWACS'lar, NATO'nun önemli operasyonlarında görev yapmaktadır. Yeni E-7 uçaklarının ana üssünün de Geilenkirchen'de olması ve Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde görev alması beklenmektedir.