İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 7 Ekim'de Gazze Şeridi'nden gerçekleşen saldırılardaki güvenlik zafiyetini İsrail ordusu ve iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet'e yükledi. Netanyahu, Telegram hesabında yaptığı açıklamada, bu tarihteki saldırıların öncesinde kendisine herhangi bir uyarı gelmediğini belirtti.

Ayrıca, İsrail ordusu ve Şin-Bet'in Hamas'ın zayıflatıldığı ve durumun kontrol altına alındığı değerlendirmesinde bulunduğunu söyledi.

Ancak, bu açıklamadan kısa bir süre sonra Netanyahu, bu suçlamaları içeren paylaşımını sildi. Netanyahu'nun bu açıklamaları İsrail'de büyük yankı uyandırdı ve tepkilere neden oldu. Gazze Şeridi'nden gelen saldırılar sonucunda İsrail'in güvenlik zafiyeti ortaya çıkmış ve kamuoyunda büyük bir tartışma başlamıştı.

ABD'de, İsrail ve Ukrayna'ya yardımı da içeren 111 milyar dolarlık güvenlik paketi sunuldu ABD'de, İsrail ve Ukrayna'ya yardımı da içeren 111 milyar dolarlık güvenlik paketi sunuldu

Netanyahu'nun açıklamaları, güvenlik güçlerinin ve istihbaratın performansını sorgulamıştı. Netanyahu, daha sonra "Hata yaptım" diyerek özür diledi ve güvenlik güçlerine destek verdiğini ifade etti. Bu gelişmeler, İsrail'de sürmekte olan çatışmanın bir parçası olarak dikkat çekiyor.