Kanal 12 televizyonunun İsrail merkezli haberine göre, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Özel Kalem Müdürü Yossi Shelley, katıldığı bir toplantıda 7 Ekim'deki olaylarla ilgili ilginç bir açıklama yaptı. Shelley, toplantıda "Suçlanması gerekenin Netanyahu değil, ordu komutası olduğunu" ifade etti.

Shelley'in, "Netanyahu'yu değil, ordu komutasını suçlayın. Genelkurmay Başkanı, hükümet karşıtı protesto hareketi, güvenlik teşkilatının bize saldıran eski liderleri gibi, asıl suçlu olanlar bunlar" dediği iddia edildi.

Haberde, Netanyahu'nun ekibindeki birçok kişinin de bu görüşü desteklediği ve Gazze Şeridi'ndeki savaşın sona ermesinin ardından "orduyu suçlamaya devam etmeyi düşündükleri" belirtiliyor.

Ancak Shelley'in ofisi, Kanal 12'ye yaptığı açıklamada bu iddiaları yalanladı ve haberin "bir dizi yalan içerdiğini" savunarak, özel kalem müdürünün asıl görevinin suç aramak veya siyasi açıklamalarda bulunmak değil, ülkeyi başarıya taşımak olduğunu vurguladı.

Shelley daha önce İsrailli esirlerin durumu için yaptığı "süpermarket sırası" benzetmesiyle tepki çekmişti.

7 Ekim'de Gazze Şeridi'nden İsrail'e düzenlenen saldırıların ardından, İsrail'deki ordu komutanları, güvenlik otoriteleri ve siyasi figürler "başarısızlık" itirafında bulunmuştu. Ancak Başbakan Netanyahu henüz bu konuda bir açıklama yapmamıştı.

Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak

Netanyahu hükümeti, tartışmalı yargı düzenlemesi konusunda da tepkilere neden olmuştu. Netanyahu, yeni hükümetiyle birlikte yargı sistemi üzerinde değişiklikler yapmayı planlarken, bu değişikliklere karşı olanlar arasında ordu komutanları, güvenlik yetkilileri ve diğer üst düzey kişiler bulunuyordu. Bu nedenle, binlerce İsrailli, gönüllü yedek askerlik görevlerini bırakmıştı, çünkü bu değişiklikler orduyu zayıflatabilirdi.