Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında Orta Doğu'daki gelişmeleri ele aldı.

Bir gazetecinin ABD ve koalisyon güçlerine yönelik saldırılar hakkındaki sorusuna Ryder, "17-26 Ekim tarihleri arasında Irak'ta ABD ve koalisyon güçlerine yönelik en az 12, Suriye'de ise 4 ayrı saldırı gerçekleştiğini söyleyebilirim" yanıtını verdi.

Ryder, bu rakamların güncellenebileceğini ve saldırıları gerçekleştiren gruplar hakkında daha fazla detay vermekten kaçındı, ancak "Bu grupların İran ile bağlantılı olduğunu biliyoruz" dedi.

Pentagon Sözcüsü aynı toplantıda, Orta Doğu'da çatışmaların daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla bölgeye 900 asker ve ek hava savunma sistemleri gönderilmesi planını da duyurdu.

Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli Japonya: Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar önemli

Ryder, "İlk kuvvetlerin bölgeye yerleştirilmesinden bu yana yaklaşık 900 askerin ABD Merkezi Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) sorumluluk alanına gönderildiğini veya gönderilme sürecinde olduğunu doğrulayabilirim" açıklamasını yaptı.

Sözcü ayrıca, Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) bataryaları, Patriot ve Avenger bataryaları ve ilgili hava savunma sistemleri gibi ek savunma unsurlarının da bölgeye konuşlandırılacağını belirtti ve bu önlemlerin bölgesel caydırıcılık çabalarına katkı sağlayacağını söyledi.

Ryder, son olarak, ABD'nin İsrail'e iki ABD Demir Kubbe hava savunma sistemi sağlama planını açıkladı ve operasyonel güvenlik nedeniyle sevkiyat veya teslimat tarihine dair ayrıntılı bilgi vermeyeceğini belirtti.