Pentagon'dan ismi açıklanmayan üst düzey bir yetkili, İsrail ve Filistin'deki son gelişmeler hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yetkili, Gazze'den başlatılan "Aksa Tufanı" saldırısının İsrail'de istihbarat zafiyeti tartışmalarına yol açtığını ve dünyanın dört bir yanından gelen tepkilere dikkat çekti.

Ayrıca, yetkili, Biden yönetiminin İsrail ile temasını sürdürdüğünü ve en acil ihtiyaçları belirlemeye çalıştıklarını belirterek, "Her şeyden önce İsrail'in savunmasına desteğimizi arttırıyoruz. Buna hava savunma sistemleri ve mühimmatlar da dahil." ifadesini kullandı.

İsrail'in ihtiyaç duyduğu malzemelerin bir an önce ulaştırılması için çalıştıklarını belirten yetkili, İsrail'in talep ettiği bazı malzemeleri taşıyan uçakların yola çıktığını vurguladı.

Türk savunma sanayii Romanya'da Türk savunma sanayii Romanya'da

Hatırlatmak gerekirse, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı bir saldırı başlatmıştı. Bu saldırıda Gazze'den İsrail'e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenlemiş ve burayı ele geçirmişti. Bu olayların ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne bir dizi hava saldırısı başlatmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 704, yaralı sayısı ise 4 bini aşmıştı. İsrail ise saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısını 900 olarak açıklamıştı.