Pentagon Sözcüsü General Patrick Ryder, günlük basın toplantısında Orta Doğu'daki son gelişmeleri değerlendirdi.

Ryder, 17-24 Ekim tarihleri arasında Irak ve Suriye'de, ABD ve koalisyon güçlerine karşı en az 10 insansız hava aracı (İHA) ve roket saldırısının düzenlendiğini belirtti.

Saldırıların arkasındaki grupların İran rejimi ve İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) tarafından desteklendiğini açıklayan Ryder, gelecekte İran'ın vekil güçler ve nihayetinde ABD güçleri ve bölgedeki personeline karşı daha ciddi bir tırmanma ihtimali gördüklerini ifade etti.

Pentagon sözcüsü, ABD'nin bölgedeki çıkarlarını ve personelini koruma amacıyla meşru savunma hakkını kullanarak saldırılara yanıt vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Türk savunma sanayii Romanya'da Türk savunma sanayii Romanya'da

Ryder ayrıca, 19 Ekim'de Yemen'deki Husiler tarafından İsrail yönüne atılan 3 füze olayına da değindi. Bu füzelerin 2 bin kilometrelik bir menzile sahip olduğunu ve USS Carney savaş gemisi tarafından etkisiz hale getirilmediği takdirde İsrail'e ulaşabileceğini söyledi.

Pentagon daha önce, Husiler tarafından fırlatılan bu füzelerin "potansiyel bir tehdit" olarak kabul edildiğini ve USS Carney gemisinin bu füzeleri durdurduğunu açıklamıştı. Füzelerin kesin hedefleri ise belirsizliğini koruyor.