Hizbullah İsrail’in kuzeyine en büyük füze saldırılarından birini gerçekleştirdi Hizbullah İsrail’in kuzeyine en büyük füze saldırılarından birini gerçekleştirdi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin Ukrayna'ya askeri teçhizat ve yardım sağlama kararı aldığı bildirildi. Bu yardım paketi, 125 milyon dolar değerindeki ABD envanterinde bulunan askeri teçhizatın yanı sıra Ukrayna Güvenlik İnisiyatifi (USAI) çerçevesinde ekstra 300 milyon dolarlık askeri yardımı içeriyor.

Toplam 425 milyon dolar değerindeki bu yardım paketi, çeşitli askeri teçhizatları içeriyor. ABD envanterinden, Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemleri (NASAMS) için ek mühimmat, Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) için ek mühimmat, 155 milimetre ve 105 milimetre top mermileri, TOW füzeleri, Javelin ve AT-4 zırh delici füze sistemleri ve 3 milyondan fazla hafif silah mühimmatı ile el bombası da dahil bulunuyor. Bu yardım paketi, Ukrayna'nın güvenlik ve savunma ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

USAI kapsamında ise Ukrayna'nın hava savunmasını uzun vadede güçlendirmek amacıyla lazer güdümlü insansız hava aracı (İHA) savar roket sistemi için ek mühimmat sağlanacak.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yazılı bir açıklama yaparak ABD'nin Ukrayna'ya olan desteğini yineledi ve Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarına son verene, güçlerini geri çekene ve bu savaşı sonlandırana kadar ABD ve 50'den fazla ülkeden oluşan koalisyonun Ukrayna'nın yanında olacağını belirtti. Blinken, Ukrayna'nın kendini savunmasına ve geleceğini güvence altına almasına yardım etmenin ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla örtüştüğünü vurguladı ve ABD Kongresi ile işbirliğine devam edeceklerini ifade etti.